Меню

Пошук

Посилання

 
Головна → Про захист землевласників від рейдерського захоплення
2019-12-09 08:12:00

Про захист землевласників від рейдерського захоплення

Всі землевласники повинні знати, що підтвердженням державної реєстрації права власності на земельну ділянку є витяг про проведену державну реєстрацію відповідних прав після реєстрації такого права власності в Державному реєстрі речових прав. Лише в цьому разі ви станете повноправним власником земельної ділянки та в подальшому зможете розпорядитись нею за власним розсудом (в тому числі, продати, подарувати, обміняти, тощо). До цього часу існують земельні ділянки без кадастрового номера, про які відсутня інформація в державному земельному кадастрі та не відображається на Публічній кадастровій карті.

Розпорядження землями переходить до місцевих громад. Вже є випадки в Доманівському районі коли земельну ділянку, на яку є Державний акт на землю, надають іншій особі, що призводить до судових тяжб.

Частина земельних ділянок обробляється за оформленними договорами оренди до 2013 року, інформація про правочини не зареєстрована в державному реєстрі, що створює загрозу втратити можливість ними користуватися. Для того, щоб зареєструвати право власності чи оренду на земельну ділянку необхідно звернутися в місцевий центр надання адміністративних послуг (ЦНАП), який приймає документи для держреєстрації речових прав на нерухоме майно або до нотаріуса. Перед реєстрацією права власності на землю, переконайтесь, що ваша земельна ділянка сформована, відомості про неї внесено до Державного земельного кадастру та присвоєно кадастровий номер.  

Для підтвердження такої інформації необхідно отримати витяг із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права.

Відкритість державних реєстрів наразі дає всі можливості щодо моніторингу ситуації та можливостей захоплення прав користування земельними ділянками. Перш за все, фахівці рейдерських груп прораховують «успіх» операції, аналізують юридично оформлену та реальну структуру власності, використання конфліктних ситуацій всередині підприємства, встановлюють наявність судових спорів, участь в податкових суперечках, можливість відкриття кримінальних проваджень, тощо.

І ось тут кожен знайдений недолік, будь-яка недоробка або помилка працюють проти власника. При цьому «фахівці» намагаються прорахувати наперед шляхи оскарження їхніх дій, вираховують неформальні зв’язки власника, в тому числі за соціальними мережами.

Найбільше від рейдерства потерпають фермери. Для проведення своїх дій зловмисники попередньо проводять активну інформаційну підготовку серед пайовиків, знаходять незадоволених, обіцяють «золоті» гори. Налагоджуються зв’язки з працівниками для отримання необхідної інформації або введення «своїх людей» в трудовий колектив. Підривається репутація фермера, підробляються документи.

Шановні землевласники! Всі питання можна обговорити та дійти згоди. Адже місцевий фермер, який тут проживає з сім’єю зацікавлений обробляти Вашу земельну ділянку та сплачує податки до місцевої громади. Особливо остерігайтеся «заїзжих козачків», які допоможуть вам боротися з фермером та про яких ви нічого не знаєте і яких після укладення угоди ви не знайдете. Можливо, після укладення нової угоди ви взагалі втратите своє право на користування земельною ділянкою.

Шановні фермери! Обмежте коло осіб з правом доступу до конфіденційної інформації та зберігайте в надійному місці документи, що дозволить в разі рейдерського захоплення власності здійснити необхідні правові заходи. 

Під час процесу внесення змін про власника реєстратору дозволялося надавати документи в простій письмовій формі. Перевірка благонадійності та порядності заявника також не входить до обов’язків реєстраторів. В результаті в реєстрі могли з’явитися дані, які змінюють як власника, так і орендаря земельної ділянки, що дозволяло збирати чужий врожай.

Верховною радою прийнято Закон "Про внесення змін до Земельного кодексу України та деяких інших законодавчих актів щодо протидії рейдерству", який посилює захист землекористувача та землевласника.

Боротьба з рейдерством в Україні повинна вестися одночасно і на законодавчому рівні, і  самими фермерами. Краще діяти на випередження.

Тому, для зменшення потенційної ймовірності захоплення, рекомендуємо аграріям максимально посилити свої позиції юридично, оформивши всі документи згідно законодавства. Також причинами сучасного рейдерства є недостатня юридична грамотність громадян під час укладання договорів. Допомогти запобігти рейдерському захопленню ваших прав може професійний юрист.  Не слід чекати до останнього: витрати на якісні юридичні послуги - це ваш захист.

 

Начальник відділу агропромислового  розвитку

Доманівської райдержадміністрації                                              Світлана Новаківська