Меню

Пошук

Посилання

 
Головна → ФОТОДОКУМЕНТАЛЬНА ВИСТАВКА «СПРОТИВ ГЕНОЦИД»
2016-09-15 13:47:00

ФОТОДОКУМЕНТАЛЬНА ВИСТАВКА «СПРОТИВ ГЕНОЦИД»

З 5 по 9 вересня  в  приміщенні Доманівського  районного будинку культури функціонувала пересувна  фотодокументальна виставка «Спротив геноциду». Виставку відкрив заступник голови райдержадміністрації Анатолій Павлович Коваленко.

          Метою  виставки було донести до широких кіл громадськості відомості про боротьбу українського народу за свободу і незалежність та опір тоталітарним режимам в Україні у XX столітті, продемонструвати масштаб і форми опору, який чинило українське суспільство сталінському тоталітарному режиму у 1920 – на початку 1930 років.

      Виставка створена Українським інститутом національної пам'яті спільно із Галузевим державним архівом Служби безпеки України, Центром досліджень визвольного руху та Громадським комітетом із вшанування пам'яті жертв Голодомору – геноциду 1932 – 1933 років в Україні.

         Автори – Володимир Тиліщак (керівник проекту), Володимир Бірчак, В’ячеслав Василенко, Володимир В’ятрович, Сергій Горобець, Володимир Іванченко, Ніна Лапчинська, Олександр Штоквиш, Богдан Патриляк (науковий консультант).

         Українські селянські повстання 1930-1932 років поставили під загрозу реалізацію планів Сталіна. Режим боявся, що український спротив призведе до його падіння: адже у першому півріччі 1932 року 56% протестних виступів у СРСР припадали на Україну. Тому диктатор завдав страшного удару у відповідь, яким став штучно організований голод. Історія цих повстань — у виставці «Спротив геноциду».

         На стендах представлено унікальні документи та фото із ГДА СБУ, інших державних архівів, які розкривають масштаби спротиву, його форми і методи. Значна частина документів вперше була оприлюднена саме у форматі виставки "Спротив геноциду". Вперше вона була показана у Києві у 2014 році. Загалом виставка складається із 18 стендів.

         У першому розділі виставки розкриваються історичні обставини, в яких опинилась Україна у 1920-х роках: Українська революція 1917-1921 років, Україна в умовах НЕПу та українізації у 1920-х роках та наслідки для України сталінського «великого перелому» наприкінці 1920-х років.

         Другий розділ виставки присвячено селянським виступам і повстанням напередодні Голодомору 1932 – 1933 років. Найбільше загострення протистояння між режимом і селянством припадає на 1930 р., коли в Україні відбулось понад 4000 масових виступів, у яких взяло участь біля 1,2 млн. осіб. На виставці  представлені матеріали які розкривають ці протести. Окремі стенди присвячені значним повстанням, як Павлоградське повстання 1930-го р., та збройні повстання на Чернігівщині у 1931 р.

          Третій розділ виставки розкриває механізми вчинення злочину геноциду у 1932 – 1933 роках.

         Четвертий розділ присвячений спротиву українців тоталітарному режиму в умовах Голодомору.

         На стендах виставки розкриваються різні форми протестів: волинки, напади на склади, вбивства активістів, поширення листівок, затягування вивезення зерна, відмови виходити на роботу, тощо.

         Також показано трагічну ситуацію представників місцевого керівництва, які у намаганні врятувати односельців від голодної смерті ставали жертвами репресій режиму.

         Окремий плакат присвячений праведним діянням під час Голодомору 1932 -1933 років.

         Завершується виставка плакатом, що присвячений наслідкам Голодомору, на якому представлено карту із районним розподілом надсмертності в Україні, а також плакатом присвяченим вшануванню пам’яті жертв Голодомору – геноциду українського народу.

         Також була представлена книжкова виставка «Спротив Геноциду», підготовлена центральною районною бібліотекою.

         Під час проведення  екскурсій представлено  матеріали з експозицій районного історичного музею.

         За період роботи фотодокументальної виставки кожний відвідувач міг вивчити надані матеріалами та скласти власне уявлення про минуле України та нашого краю.

         Відвідало виставку близько 250 чоловік, це  працівники організацій, установ району, учні Кузнецівської, Петропавлівської, Царедарівської,   Доманівської загальноосвітньої школи №2 І-ІІІ ступенів та  Доманівського районного навчально-виховного комплексу «Доманівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1 – Центр дитячої та юнацької творчості».