Обговорення тематики земельної реформи та подальшого формування ринку землі, розпочате на семінарі було продовжено 6 червня на круглому столі, проведеному ВГО «Національна асоціація сільськогосподарських дорадчих служб України» за організаційної підтримки департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації.
У засіданні участь взяли представники органів державної влади, місцевого самоврядування, представники науки та сільгосптоваровиробники.
Всі учасники круглого столу погодилися з тим, що Конституційні права громадян щодо права володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю повинні бути дотримані. При цьому громадяни при користуванні своїми правами повинні бути максимально законодавчо захищені.
Лунало те, що перед зняттям мораторію на відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення варто навести лад із судовою системою, в державному земельному кадастрі, забезпечити верховенство закону. На сьогодні система реєстрації речових прав не досконала. Наразі є непоодинокі випадки, коли на одну земельну ділянку - два і більше кадастрових номери. Органи Держгеокадастру неповністю володіють інформацією про кількісний склад земель державної власності, звідси необхідність проведення інвентаризації.
Варто реформувати оподаткування сільгоспвиробників шляхом введення єдиного податку з гектара. Той, хто купує землю, мусить мати відповідну освіту, досвід роботи та жити в тій місцевості, де земля. Для цієї категорії громадян передбачити пільгове державне кредитування.
Було наголошено на необхідності передачі прав розпоряджатися землею державної власності на місця, що суттєво зменшить корупційні ризики.
У керівників сільгосппідприємств виникає багато питань, що буде з підприємствами, їх інфраструктурою, орендними відносинами після зняття мораторію. При цьому варто зазначити, що вони є наповнювачами місцевих бюджетів і більшість з них опікуються вирішенням соціальних проблем села.
Учасниками круглого столу запропоновано представникам ВГО «Національна асоціація сільськогосподарських дорадчих служб України» донести всі вищезазначені пропозиції до робочої групи, що готує законопроект, для їх врахування та знову зустрітися для більш детального обговорення всіх основних положень законопроекту після його доопрацювання.