20-21 жовтня в м.Миколаїв в рамках Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва, за сприяння департаменту агропромислового розвитку Миколаївської облдержадміністрації, благодійним фондом «Ласка» проведено конференцію «Золота пасіка 2018». Вибір місця проведення конференції не випадковий. Миколаївщина є одним із провідних регіонів України в галузі бджільництва. Близько 7% від загальної кількості бджолосімей знаходиться саме на Миколаївщині, 9% від обсягу виробництва меду забезпечуються пасіками області, а це третій показник серед регіонів України.
Активні бджолярі Доманівського району (25 осіб) відвідали цей захід, де очікували отримати відповіді на основні питання, що турбують пасічників: реалізація продукції і як ефективно запобігти отруєнню бджіл, дізнатися про нові можливості. Багато цікавої та корисної інформації отримано. Шляхи розв’язання проблем частково знаходяться в руках пасічників. Питання реалізації продукції може бути вирішено завдяки об’єднання пасічників в сільськогосподарські кооперативи, які мають реальну нагоду скористатися державною підтримкою на розвиток кооперації, захищати свої права в судах, звертатися до органів влади, ініціювати зміни в законодавстві щодо заборони шкідливих препаратів. Наприклад, препарати на основі гліфосату (раундап та інші) Міжнародне агентство з вивчення раку (МАВР) класифікували як канцерогенні. Використання його непрофесіоналами в багатьох європейських країнах заборонено. «Чорний» ринок препаратів є неконтрольованим. Потрібно активно заявляти про наслідки бездумного використання агрохімії, співпрацювати з фермерами, адже можна втратити не тільки бджіл, але і людство.
Голова асоціації Укрбджолопром В.Домбровський розповів про поширення захворювань бджіл через неякісну вощину. Також застеріг бджолярів від поширення бджіл інших іноземних порід (бакфасту та ін.) та загрози втрати генофонду нашої української бджоли.
Поряд із цією тематикою, пасічники отримали інформацію щодо промислової технології в бджільництві. В.Очколас, директор ТОВ «Український центр меду», ознайомив присутніх з промисловою пасікою (8 тис. бджолосімей), розповів про вимоги до якості меду та проблеми з його реалізації, намагання витіснення України, як основного експортера зі світового ринку меду.
Присутні мали можливість ознайомитися з новими вимогами при реєстрації пасік, про необхідність встановлення географічного походження меду та отримали багато іншої корисної інформації.
Під час конференції працювала виставка, де всі охочі могли ознайомитися із передовим обладнання в сфері бджільництва та продегустувати продукцію пасічників.
До уваги бджолярів було представлено систему моніторингу «Grand Expert», яка оповіщає аграріїв і бджолярів про місце і час проведення обробки рослин засобами захисту та цвітіння масиву медоносних рослин. Понад 1,5 тисячі бджолярів і фермерів вже зареєструвалися в цій програмі. Доступ до цієї програми відкритий для всіх, користуватися системою можна абсолютно безкоштовно.
Бджолярі зрозуміли, що необхідно виходити з «сірої» зони, адже відомо, що гуртом «і батька легше бити».