Меню

Пошук

Посилання

 
Головна → Звітують аграрії
2019-11-07 20:21:00

Звітують аграрії

Наші предки передали нам у спадок глибоку повагу до землі. Те, що йде від землі, відроджує нашу душу: краплина роси і молоді паростки пшениці, веселий струмок і колосиста нива, окраєць духмяного хліба і глечик свіжого молока, а ще українська пісня. Усе це разом – мала батьківщина, яка переростає в любов до краю, в якому живеш.

Наше село виявляє високу здатність до виживання. Майже позбавлене фінансових коштів і матеріальних ресурсів, воно ще годує країну, хоч саме продовжує зубожіти. Прикро те, що цей величезний масив нашого суспільства, хребет його економіки фактично виживає хто як може. Виживає тільки завдяки вашій, трударі, хазяйновитості, мозолям і працелюбності. На міських ринках сільськогосподарської продукції вдосталь лише завдяки любові до землі, яка є нашою головною цінністю.

Агросектор дає можливості розвитку тисячам підприємств, забезпечує сотні тисяч нових робочих місць у суміжних галузях. Економічне зростання агропромислового комплексу дає надію усій країні у тому, що у нас все буде добре.

Традиційне свято сільських трударів – можливість підбити підсумки чергового сільськогосподарського року. Попри дорожнечу добрив і засобів захисту рослин, пального, проблеми цінової політики в реалізації продукції, складні умови праці та побуту, ви зуміли зібрати більший, ніж торік, урожай зерна пшениці, ячменю, збільшити валові збори інших культур, зміцнити тваринництво, що дало можливість певною мірою забезпечити жителів району найнеобхіднішими продуктами.

За результатами моніторингу по області за комплексом показників в агропромисловому комплексі Доманівський район знаходиться на 9 місці, серед них: створення сільськогосподарського кооперативу – 1 місце, питома вага освоєння бюджетних дотацій – 4 місце, тваринництво на 8 місці, валове виробництво зерна на 1 га угідь – 12 місце.

Середня урожайність зернобобових культур цього року склала по району 34,6 ц/га (середня по області – 36,7 ц/га). У сусідів урожайність: Врадіївський район – 44,2 ц/га, Первомайський – 42,3 ц/га, Веселинівський – 40,0 ц/га, Вознесенський – 38,1 ц/га.

Урожайності пшениці в районі досягнуто 35,1 ц/га, що становить 116 % до 2018 року (30,9 ц/га). Найкраще вродила пшениця в ПСП імені Суворова (56 ц/га). Урожайність ячменю в цьому році –34,2 ц/га, що становить 130,5 % до 2018 року (26,2 ц/га). Завдяки інтенсивній технології вирощування високої врожайності сільськогосподарських культур досягнуто в ДП «Лідієвське»: озимого ячменю – 54,3 ц/га (сорт Тутанхамон), ріпаку – 30 ц\га (гібрид РТ 248), кукурудзи – 70 ц\га , соняшник -24,7 га.

Урожайність бобових склала в районі 23 ц/га, що на 209 % вище від 2018 року. Гарну врожайність показав озимий горох в СПрАТ «Україна» – 35 ц/га ( сорт Морозко).

Середня урожайність ріпаку на площі 5553 га становить 23,7 ц, кукурудзи на площі 5996 га – 43,9 ц, соняшнику на площі 29600 га –17,3 ц.

Більшість фермерських господарств теж ефективно господарюють на землі. Беруть участь в різних форумах, виставках, де переймають передовий досвід.

З метою підтримки аграріїв уряд впроваджував механізми підтримки аграрного сектору. Виплата державної часткової компенсації вартості вітчизняної техніки (25-40%) за два останні роки сприяла оновленню її складу. Була можливість скористатися привабливими кредитами також для придбання іноземної техніки. Багатьом фермерським господарствам відшкодовано вартість посівного насіння до 80%. Також до кінця листопада фермерські господарства ще можуть подати документи на отримання безповоротної бюджетної субсидії до регіонального відділення Фонду підтримки фермерських господарств.

Поліпшення рівня життя сільського населення на сьогодні знаходиться в прямій залежності від сільськогосподарського виробництва, а саме від діяльності агроформувань, які діють на території села: наскільки вони спроможні забезпечити населення робочими місцями, брати участь у розбудові об’єктів соціальної інфраструктури на селі , сплачують податки, розраховуються за оренду сільськогосподарських паїв (92 % вже повністю розрахувалися).

Дбаючи не лише про виробництво, більшість керівників сільськогосподарських підприємств, фермерських господарств нашого району надають відчутну допомогу у вирішенні соціальних проблем на селі, матеріальну допомогу об’єктам соціальної сфери. Від імені громад району висловлюю сердечну вдячність Н. Парческу, М. Молдованенку, О. Сіроштану, В. Антіпову, С. Устинову, І. Філоненко, О. Вадатурському, С. Зборовському, О. Тюхтію, В. Полторан, М. Касімову , М. Романику, П. Тирпаку, В. Гудзюку, В. Зорі, М. Гаврильчаку, В. Ткаченку, М. Капіносу, А. Швецю, О. Кожуленку, В. Рип’янчину, В. Боєву, С. Депутату, С. Павлову, В. Васильчуку, В. Мазуру, В. Дерку, А. Дерку, О. Маляренку, Д. Аратовському, О. Шкурченку, О. Кушніру, Н. Радчук, М. Волощаку, С. Радьку, Л. Подерні, С. Слобожанському, Д. Страсевичу, М. Шкільнюку, О. Литвину, Сергію та Олександру Руденкам, О. Панасенку, А. Котрусу. Звичайно, не всі в цьому списку, але місцеві жителі громад краще знають кому дякувати за допомогу. Прикро, що більшість одноосібників стоять осторонь проблем села.

Окремо хотілось би подякувати керівникам , які стійко продовжують займатися складною галуззю – тваринництвом та нарощують обсяги виробництва продукції , а саме голові СПрАТ «Україна» О. Сіроштану, директору ПП «Веселий Роздол» М. Молдованенку, директору ДП «Лідієвське» В. Бердику. Державою виділялася дотація на утримання кожної корови сільгосппідприємствам 1800 грн на рік. На жаль, ТОВ імені Богдана Хмельницького відмовилося від утримання корів.

Населенню за утримання молодняка великої рогатої худоби державою виплачувалося до 2500 грн в залежності від віку теляти. До кінця листопада теж ще можна подати документи до сільської ради на отримання дотації.

Багато сільських трударів можна відзначити, як кращих серед кращих. Ми пишаємося тим, що тракторист СПрАТ «Україна» Сергій Резоглазов досяг найвищих показників у виконанні тракторних робіт (середньорічний виробіток за останні 3 роки – 4592 ум. ет.га) та здобув премію Федора Іванова в номінації «Кращий механізатор Миколаївщини». Високий рівень майстерності кваліфікованих фахівців своєї справи відзначено Почесними грамотами Миколаївської обласної державної адміністрації та Миколаївської обласної ради: Горбаненка Олександра Івановича – тракториста-машиніста СПрАТ «Україна», Островерх Валентину Іванівну – головного бухгалтера ТОВ «Зоря-Агро», Ярусевич Наталію Олександрівну – ветеринарного лікаря СПрАТ «Україна», Гайдаєнка Володимира Васильовича – тракториста-машиніста ТОВ імені Богдана Хмельницького.

Шановні трудівники аграрної галузі Доманівщини! З нагоди вашого професійного свята – Дня працівників сільського господарства, хочу побажати, щоб ви не втрачали віри у завтрашній день і в перспективу обраної справи. Бажаю селянам, усім аграрникам міцного здоров’я, твердості духу, гарної погоди, високих закупівельних цін, щастя й достатку, успіхів у праці.

Висловлюю шану і подяку всім, хто з року в рік забезпечує стабільне зростання продукції агропромислового комплексу району – всім, чиє життя невід’ємно пов’язане із сільськогосподарським виробництвом. Хай не знають втоми ваші натруджені руки та збирають щороку вагомий урожай, нехай щедрою буде ваша життєва нива!


Світлана НОВАКІВСЬКА.

Начальник відділу агропромислового розвитку Доманівської райдержадміністрації.