В сучасних умовах розбудови правової держави та громадянського суспільства в Україні значно зростає роль правової освіти і правового виховання населення.
Насамперед наша увага має бути приділена дітям. Чуйною душею дитина глибоко сприймає добро та красу.
Для працівників УДМС України в Миколаївській області Всеукраїнський Тиждень права розпочався з Всеукраїнського уроку «Права людини» учні 8-11 класів, яким виповнилось, або незабаром виповниться 14 років і вони отримають свій головний документ –паспорт громадянина України.
Паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт є дійсним для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.
Сьогодні в Україні замість нинішніх паспортів громадянина України видаються нові пластикові ID-картки, що заміновають внутрішній паспорт. На них записуватимуть біометричні дані власника такого паспорта.
Біометричними називають документи, що посвідчують особу та містять електронний носій інформації, на якому записано інформацію про біометричні дані власника документу з метою його ідентифікації. Передбачається, що такі документи найбільш захищені від підробок та виключають можливість користування ними будь-якою особою, окрім власника.
Головна ідея впровадження більш захищених документів, які забезпечують ідентифікацію особи – це суттєве підвищення захищеності суспільства від проявів злочинності та міжнародного тероризму.
Які переваги біометричних документів для громадян? Паспорт громадянина України, виготовлений у формі пластикової картки буде більш зручним та зносостійким ніж паперовий аналог. Для захисту інформації на електронному носії використовуються новітні технології, що робить підробку електронних документів практично неможливою. У разі крадіжки чи втрати такого паспорту, зловмисники не зможуть скористатися ним. Для зчитування інформації, наприклад на кордоні, будуть використовуватись автоматизовані контрольно-пропускні системи для власників біометричних паспортів. Це, по-перше, виключить суб'єктивність та можливість зловживань під час проходження контролю, а, по-друге, зменшить час, необхідний на таке проходження.
Підставою для отримання послуги е досягнення громадянином України 14-річного віку.
Для того щоб отримати документ громадянину України, який досягнув14-и річного віку, необхідно зібрати наступні документи та подати заяву разом з необхідними документами до територіального підрозділу ДМС України або центру надання адміністративних послуг (за умови наявності у ЦНАП відповідного обладнання) за місцем проживання.
Документи, які необхідні для отримання паспорта громадянина України:
- свідоцтво про народження;
- оригінали документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків або одного з них, які на момент народження перебували у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України); У разі відсутності таких документів або у разі, коли батьки чи один із батьків такої особи на момент її народження були іноземцями або особами без громадянства, або у разі набуття особою громадянства України на території України подається довідка про реєстрацію особи громадянином України;
- посвідчення про взяття на облік бездомних осіб (для бездомних осіб);
- довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб);
- документи, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації до безконтактного електронного носія та у паспорт (за наявності таких документів):
- про місце проживання — довідку органу реєстрації встановленого зразка;
- про зміну імені — свідоцтво про зміну імені, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт;
- довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб — платників податків або повідомлення про відмову від його прийняття;
Заява розглядається не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети для його отримання або не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети для його термінового отримання.
Для громадяни, які досягли 14-річного віку, та отримують паспорт громадянина України вперше - адміністративна послуга безоплатна
Заява-анкета заповнюється працівником ДМС або адміністратором ЦНАП
Строк дії паспорта громадянина України:
- особам віком від 14 до 18 років паспорт громадянина України у формі картки видається зі строком дії 4 роки;
- особам, яким виповнилося 18 років, паспорт громадянина України у формі картки видається зі строком дії 10 років;
Існують і підстави для відмови у наданні послуги, таки як:
- Відсутність громадянства України.
- Стосовно видачі паспорта звернулася особа, яка не досягла 14-річного віку, або представник особи, який не має документа, що підтверджує його повноваження як законного представника;
- Особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення та видачі паспорта;
- Дані, отримані з Реєстру, не підтверджують інформації, наданої особою або її законним представником;
Строк звернення до територіального підрозділу ДМС України
Не пізніше ніж через місяць після досягнення 14 років звернутися до територіального підрозділу Державної міграційної служби України за місцем проживання .
Кожен громадянин України несе відповідальність за порушення міграційного законодавства України
Стаття 197 Кодексу України «Про адміністративні правопорушення»
Проживання без паспорта - проживання громадян, зобов’язаних мати паспорт, без паспорта або за недійсним паспортом, проживання без реєстрації – тягне за собою попередження або накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 до 51 грн.).