Кишковий грип – це інфекційне захворювання, при якому збудник проникає в організм і розвивається в травному тракті. Інші його назви — гастроентерит, ротавірусна інфекція. Більш схильні до зараження діти і літні люди.
Небезпека захворювання полягає в тому, що часто люди плутають його з кишковою інфекцією і не вживають необхідних заходів першої допомоги. У дорослих людей з сильним імунітетом ця форма грипу може протікати безсимптомно, але не перестає бути заразною.
Шляхи передачі кишкового грипу
· Харчовий. Причиною захворювання може стати вживання немитих овочів і фруктів, некип’яченої водопровідної води, а також недотримання правил гігієни (брудні руки, використання чужої посуду тощо).
· Повітряно-крапельний. Віруси поширюються в повітрі при чханні, кашлі і навіть звичайній розмові хворої людини. При знаходженні поруч з ним відбувається зараження.
· Контактно-побутовий. Вірус передається через використання спільних з хворою людиною предметів: олівців, комп’ютерів, дверних ручок і т. д. Такий спосіб передачі характерний для місць великого скупчення людей — шкіл, офісів, магазинів.
Більш схильні кишкового грипу люди зі зниженим імунітетом: мають хронічні захворювання, діти, вагітні, літні. У збудника цієї інфекції дуже висока життєстійкість, він не знищується при впливі звичайного мила, витримує заморожування та нагрівання до 60° C. Гине при кип’ятінні, обробці дезінфікуючими засобами з хлором.
Що відбувається в організмі при зараженні?
При зараженні вірус попадає на слизову оболонку травного тракту. Починається інкубаційний період кишкового грипу, який триває до 5 діб. Від концентрації збудника та стану імунітету залежить те, як швидко розвинеться захворювання і наскільки важко воно буде протікати.Через 30-40 хвилин після зараження вірус вже знаходиться в слизовій оболонці тонкого кишечника і руйнує її структуру. У результаті скорочується секреція травних ферментів, які розщеплюють складні вуглеводи. Ці сполуки накопичуються, притягують рідину, і розвивається діарея (пронос).
Через 20 годин відбувається загибель заражених клітин і їх злущування. Потім вони залишають травний тракт разом з калом, стаючи зовнішнім джерелом інфекції.
Симптоми.
Шлунково-кишковий грип починається гостро, симптоми з’являються після закінчення інкубаційного періоду, у середньому через 2-3 дні. Характерний різкий підйом температури, розвиток лихоманки, блювання і діареї. Кал може бути різного кольору, іноді з кров’яними прожилками.
Гострий період кишкової форми грипу триває близько 7 днів, спостерігаються наступні симптоми:
· спастичні болі в животі різної інтенсивності;
· закладеність носа, нежить, чхання;
· біль або першіння в горлі;
· знижений апетит;
· слабкість.
Часто кишковий грип передує звичайному, і тоді поступово наростають симптоми приєднався захворювання: біль у м’язах, озноб, друга хвиля підйому температури.
Якщо інфекція протікала важко, то до моменту одужання спостерігається виснаження організму, загострення рис обличчя, зниження артеріального тиску, легка анемія з запамороченням і блідістю шкірних покривів.
Перша допомога при кишковому грипі
При підозрі на кишковий грип у дорослого до відвідування лікаря і початку лікування необхідно вжити заходів щодо попередження зневоднення. Пронос і блювання призводять до швидкої втрати рідини.
Що пити при кишковому грипі? Краще всього підійдуть чай, компот або просто вода. Харчування повинно складатися переважно з натуральних перетертих страв: каш, пюре, супів.
Якщо дитина захворіла, то не можна залишати його одного. Необхідно стежити, щоб малюк не захлинувся блювотними масами. Для цього під час сну потрібно підняти верхній кінець ліжка, повертати голову набік. При різкому підвищенні температури можна дати жарознижуючий препарат (Парацетамол, Нурофен).
Специфічних ліків від кишкового грипу не існує. Лікування спрямоване на те, щоб зменшити інтоксикацію організму і нормалізувати водно-сольовий обмін. Краще відразу звернутися до лікаря, який поставить діагноз і призначить лікування. Іноді до цього захворювання приєднуються інші, і тоді список ліків буде ширше.
Первомайське міжрайонне управління Головного Управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області.