Врожай хліба завжди радує серця всіх жителів району , і в першу чергу тих, хто його вирощує – хліборобів . Адже хліб є національним багатством України . Зберегти хліб від вогняної стихії одне з найважливіших завдань під час жнив .
Щоб не втрати врожай необхідно дотримуватись вимог правил пожежної безпеки .
Так на період збирання всю сільгосптехніку ,що буде задіяна в збиранні врожаю необхідно обладнати іскрогасниками. Комбайни обладнати –вогнегасниками , штиковими лопатами – , мітлами , ємкістю з водою не менше 100 літрів, заземлюючими ланцюгами . Трактори , автомобілі повинні бути обладнанні вогнегасником ,відром, лопатою. Збиральну техніку необхідно регулярно перевіряти на щільність з’єднання вихлопної труби з патрубком випускного колектора та колектора з блоком двигуна .
Перед дозріванням дозріванням колосових ( у період воскової стиглості ) хлібні поля в місцях прилягання їх до до лісових масивів , степової смуги , автомобільних шляхів мають бути обкошені ( із прибиранням скошеного) і оборані смугою не менше 4м завширшки .
У період воскової стиглості збіжжя перед косовицею хлібні масиви необхідно розбити на ділянки площею не більше 50 га . Між ділянками слід зробити прокоси не менше 8м завширшки .
Скошений хліб з прокосів треба негайно прибрати . Посередині прокосів робиться проорана смуга не менше 4 м завширшки . Безпосередньо на хлібному масиві площею понад 25 га , з якого збирається врожай , необхідно мати напоготові трактор з плугом на випадок пожежі .
Працівники , які зайняті на роботах зі збиранню врожаю , повинні бути проінструктовані з питань пожежної безпеки та здати відповідні заліки .
Ремонт збиральних машин і агрегатів за потреби допускається не ближче 30 м від хлібних масивів та інших посівів .
У місцях прилягання хлібних масивів до автомобільних доріг державного та обласного значення встановити панно на протипожежну тематику, а в місцях примикання до інших доріг- таблички з написами, що попереджують про виникнення пожеж (‘’Курити заборонено’’, ‘’ Користуватись відкритим вогнем заборонено’’ тощо).
Перед початком збирання врожаю зерносклади та зерносушарні повинні перевірятись власником на відповідність вимогам пожежної безпеки . Виявлені вади у їх протипожежному стані необхідно усувати до початку сушіння та приймання зерна .
Слід пам’ятати , що відповідно до ст.27 Закону України ‘’ Про рослинний світ ‘’ та ст. 39 Закону України ‘’Про тваринний світ ‘’ заборонено спалювання стерні та сухої природної рослинності .
Також необхідно виконувавати вимоги « Правил пожежної безпеки» в охоронній зоні високовольтніих ліній електропередач 220-330-750 . Охоронна зона ліній електропередач
визначається площею , обмеженою двома паралельними лініями , що розташовані поблизу проекцій крайніх дротів ЛЕП на відстані :
ВЛ-220 Кв – 25 м ;
ВЛ-330 Кв – 30 м ;
ВЛ-750 Кв – 40 м ;
За самовільне спалювання адміністративний кодекс України (ст..77-1) передбачає штрафні санкції , а за особливо великі збитки передбачена кримінальна відповідальність.
Врятувати хліб від пожежі почесний обов’язок кожного жителя хліборобського краю