Южно-Український енергокомплекс представив на громадських слуханнях матеріали з оцінки впливу на навколишнє середовище (ОВНС) підвищення рівня Олександрівського водосховища до позначки 20,7 м. Їх презентація пройшла 18 квітня в селі Богданівка Доманівського району з залученням кола фахівців підприємства, вчених Національної академії наук України (НАНУ), експертів Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки. У громадських слуханнях взяли участь також делегації Громадської організації «Національний екологічний центр України», інших громадських і екологічних рухів, представники населених пунктів зони спостереження атомної станції - міст Первомайск і Южноукраїнськ, смт Доманівка, сіл Богданівка та Виноградний Сад, представники центральних і регіональних засобів масової інформації - всього 144 особи.
Фахівці Южно-Українського енергокомплексу, представляючи матеріали ОВНС зазначали, що підвищення позначки нормального підпірного рівня (НПР) Олександрівського водосховища - один зі шляхів вирішення проблем забезпечення потреб водокористувачів Миколаївської області. Водойма має комплексне призначення та використовується, крім гідроенергетики (забезпечення роботи Олександрівської ГЕС і Ташлицької ГАЕС), для зрошування та питного водопостачання. Підвищення її рівня з 16,0 до 20,7 м дозволить збільшити об'єм води до 72,6 млн м3, з яких 46 млн (63%) використовуватиметься для потреб населення та зрошуваного землеробства Миколаївської області, а також забезпечить санітарний попуск води нижче греблі Олександрівської ГЕС у маловоді періоди в розмірі не менше 17 м3/сек. На думку фахівців-водників, це дозволить значно поліпшити екологічну ситуацію в нижній течії Південного Бугу.
Підвищення рівня Олександрівського водосховища здійснюється в рамках проекту «Завершення будівництва Ташлицької ГАЕС», який «Енергетичною стратегією України на період до 2030 року» визначено в числі першочергових у вирішенні проблем нестачі маневрених і регулюючих потужностей.
У процесі громадських слухань звучали думки як прибічників цього процесу, так і його супротивників. Представники зелених і екологи емоційно закликали не підвищувати рівень водойми за жодних умов. Їх опоненти - фахівці НАНУ та Южно-Українського енергокомплексу - констатували, що для підприємства екологічна складова процесу підняття рівня водойми та проекту «Завершення будівництва Ташлицької ГАЕС» у цілому, належить до пріоритетних завдань. Для вивчення можливих негативних наслідків і визначення компенсаційних заходів підвищення позначки водосховища до 20,7 м, відповідно до чинного законодавства, ВП ЮУАЕС замовило державне підприємство «Екоінформ» Національної академії наук України Оцінку впливу цієї діяльності на навколишнє середовище. У документі представлено вплив водосховища на всі компоненти довкілля, серед яких ґрунти, природна різноманітність, тваринний світ, заповідні об'єкти тощо. Результати ОВНС свідчать, що діяльність Южно-Українського енергокомплексу з реалізації проекту цілком відповідає вимогам чинного законодавства України.
Учені Національної академії наук зазначали також, що починаючи з 1998 року, на постійній основі в зоні впливу Ташлицької ГАЕС і Олександрівського водосховища виконується комплексний екологічний моніторинг довкілля. Він включає спостереження за гідрометеорологічним і гідрохімічним режимами водних об'єктів, їх радіоекологічним і санітарно-гігієнічним станом, а також станом флори та фауни на прилеглих територіях. Результати моніторингу отримали позитивну оцінку міністерств екології та природних ресурсів і охорони здоров'я України, а також НАНУ.
Під час слухань прозвучала ціла низка пропозицій і зауважень з боку присутніх. Вони стосувалися, в основному, оздоровлення річки Південний Буг, росту онкозахворюванності, збереження культурної та історичної спадщини регіону, будівництва моста між Богданівкою та Костянтинівкою, забезпечення мешканців Богданівки питною водою, контролю використання коштів субвенції на соціально-економічну компенсацію ризику населення, яке проживає в 30-км зоні спостереження АЕС тощо.
Озвучені в процесі слухань питання, зауваження та пропозиції буде враховано та внесено до розділу «Врахування громадської думки» Оцінки впливу на навколишнє середовище, що буде направлено в органи Мінприроди для проходження державної екологічної експертизи.
За інформацією управління інформації та громадських зв’язків ВП ЮУ АЕС