Під час засідання Ради регіонального розвитку Івано-Франківської області Президент Петро Порошенко повідомив, що «днями було запропоноване одне з важливих рішень для поглиблення процесу децентралізації, а саме – зростання ролі громадського контролю у цьому процесі».
«Я звернувся до Міністерства фінансів. Дякую Уряду та Прем’єр-міністру за підтримку щодо надання можливості громадського контролю за місцевими фінансами», - сказав Петро Порошенко.
«Міністерство фінансів відкрило доступ до місцевих бюджетів. Тепер громада, і я закликаю бути небайдужими, громада може на власні очі побачити і належно оцінити і заробітні плати керівників, і суми на депозитах», - повідомив Президент. При цьому він зазначив, що з моменту децентралізації заробітна плата селищного голови зросла в кілька разів, але це часто не призводить до ефективного використання коштів місцевих бюджетів та вирішення невідкладних проблем громади.
«Зарплата була 4000 грн, а після об’єднання в ОТГ – 39 000. Все, децентралізація завершилася. Що трохи залишилося – на депозит. Перед виборами – куплю голоси і ще раз оберусь», - прокоментував Президент ситуацію із використанням коштів місцевих бюджетів в окремих громадах.
Глава держави підкреслив: «Я думаю, що такому голові буде важко відповісти на питання, куди поділися гроші. Нехай пояснить, чому на вулиці немає світла, а гроші на депозиті. Нехай пояснить, чому садок не відремонтований, а старості виплачують шалені премії», - сказав Президент та закликав громадян жорстко вимагати змін у житті міст і сіл, наполягати на використанні коштів для вирішення найгостріших проблем.
«Аргумент, що грошей немає – більше не працює», - додав Петро Порошенко.
Президент наголосив, що реформа децентралізації для того, щоб наблизити владу до людини. «Людина для того, щоб вирішити власні питання чітко розуміє, що в межах однієї громади знає до кого звернутися і знає з кого спитати», - підкреслив він та додав, що буде зроблено усе, щоб люди не страждали від бездіяльності місцевої влади.
Водночас Глава держави зауважив, що ця реформа поки ще далека до завершення, але вона належить до числа тих, позитивні результати яких суспільство вже помітило.
Він особливо підкреслив, що Івано-Франківська область демонструє хороші показники серед регіонів України в питанні утворення об’єднаних громад. Утворено 30 об’єднаних територіальних громад, до яких увійшло 136 місцевих рад, що становить 26,4% від їх загальної кількості. Перспективним планом заплановано утворення 59 ОТГ. На сьогодні продовжується робота щодо усунення так званих «білих плям», перспективним планом область охоплена на 94,3%.
«Не буде у нас «білих плям». Децентралізацію як механізм захисту людей ми доведемо до ефективної імплементації», - наголосив Президент.
Він повідомив, що бюджети ОТГ зростають удвічі швидше, ніж інші бюджети в області. Загалом, об’єднання громад дало можливість збільшити власні доходи бюджетів ОТГ на одного жителя відповідної території у порівнянні з 2015 роком в середньому в 6 разів.