Меню

Пошук

Посилання

 
Головна → Про відповідальність аграріїв та пасічників щодо запобіганню отруєння бджіл
2020-05-19 09:54:20

Про відповідальність аграріїв та пасічників щодо запобіганню отруєння бджіл

Отруєння бджіл спостерігається у весняно-літній період при масових обробках с/г посівів. Пестициди потрапляють в бджолині сім’ї з нектаром і пилком, в результаті чого забруднюються кормові запаси і товарна продукція. У більшості випадків токсикація бджіл відбувається через несвоєчасну інформацію бджолярів про час, місце хімічних обробок, порушення правил застосування пестицидів, використання небезпечних для бджіл препаратів.

Адміністрація господарств зобов’язана завчасно, але не менше чим за дві доби до початку проведення хімічної обробки сповіщати населення, власників суміжних с/г угідь про місця, строки і методи застосування пестицидів. При проведені робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються встановлюють попереджувальні написи. Всі роботи проводять в ранкові та вечірні години. Допускається вдень у похмуру, прохолодну погоду, коли бджоли не вилітають з вулика.

Провина за отруєння бджіл не може лежати тільки на замовникові хімобробок, значну відповідальність також несуть і власники пасік. Так, відповідно до ЗУ «Про бджільництво» пасіки підлягають обов’язковій регістрації за місцем проживання у сільських радах. На кожну пасіку видається ветеринарно-санітарний паспорт. Після отримання повідомлення про майбутню хімічну обробку бджоляр повинен вивезти пасіку в безпечне місце, ізолювати виліт бджіл з вулика, або прибрати бджолині сім’ї в зимівник. При обробці пестицидами 2 кл небезпечності (фастак, карате зеон, нурел Д, Бі-58) обмеження льоту бджіл становлять біля 3-4 діб, а 3 кл. (моспілан, матч, більшість фунгіцидів, гербіцидів, біопрепаратів) -  1-2 доби.

Для запобігання занесенню у вулик квіткового пилку, зібраного з оброблених пестицидами рослин, рекомендується використовувати пилко-уловлювачі, чим попереджається отруєння бджіл. Але кращим і надійним способом гаранту збереження бджіл це вивезення їх на відстань не менше  5-7 км.

Якщо відбулося отруєння бджіл законодавчу силу при визначені причин загибелі має лабораторна діагностика, яка проводиться з відібраних від бджолиних сімей проб та встановлює в них залишки отрутохімікатів.